Sygnalista kto to jest?
Sygnalista (ang. whisteblower) to osoba, która z uwagi na posiadane informacje dokonuje zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości. Status sygnalisty uzyskuje osoba, dokonująca zgłoszenia różnego rodzaju nieprawidłowości, które powinny mieć oparcie w faktach, a które stanowić mogą działania lub zaniechania niezgodne z prawem a przez to, w interesie publicznym jest, aby w odpowiedni sposób identyfikować i wykrywać takie zachowania a także przeciwdziałać im w przyszłości. Zgłoszenie nieprawidłowości może nastąpić bądź bezpośrednio do swojego pracodawcy, i wówczas mówimy o zgłoszeniu wewnętrznym, lub do organów ścigania, kiedy będziemy mieli do czynienia ze zgłoszeniem zewnętrznym.
Kto ma obowiązek wdrożyć system zgłaszania nadużyć dla sygnalistów?
W każdym kraju Unii Europejskiej firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników, jak również większość organizacji rządowych jest prawnie zobowiązanych do stworzenia systemu zgłaszania nieprawidłowości. System ten umożliwia pracownikom zgłaszanie naruszeń prawa i innych poważnych spraw wewnątrz firmy.
Aplikacja sygnalista.
System zgłaszania nieprawidłowości.
Co to jest?
Profesjonalna aplikacja dla sygnalistów ma na celu stworzenie przestrzeni, w której pracownicy mogą bezpiecznie zgłaszać problemy, nieprawidłowości i nadużycia w firmie czy urzędzie. Wszystkie kraje europejskie mają przepisy wymagające od niektórych firm posiadania systemu informowania o nieprawidłowościach.
System zgłaszania nieprawidłowości to system, za pomocą którego pracownicy firmy mogą zgłaszać naruszenia, które miały miejsce lub mogą być w toku. Pracownicy mogą zgłaszać incydenty w sposób poufny lub anonimowy. Zgłoszenie odbywa się za pośrednictwem bezpiecznego kanału w celu ochrony ich danych.
Najczęściej jest to rozwiązanie online — strona www lub anonimowa skrzynka pocztowa, która jest oddzielona od innych kanałów komunikacji w firmie. W ten sposób zapewniona jest anonimowość i poufność informacji o pracowniku.
Czy system informowania o nieprawidłowościach jest ważny dla Twojej firmy?
Jest to wymóg prawny. Każda firma zatrudniająca co najmniej 50 pracowników i wszystkie organizacje rządowe w UE są zobowiązane na mocy prawa krajowego do ustanowienia systemu informowania o nieprawidłowościach. Firmy świadczące usługi finansowe i firmy zagrożone praniem pieniędzy są również zobowiązane do ustanowienia systemu, niezależnie od wielkości.
Wybierając rozwiązanie do zgłaszania nieprawidłowości, które jest optymalnie skoncentrowane na doświadczeniu użytkownika końcowego i bezpieczeństwie, nie tylko osiągasz zgodność z nowymi przepisami, ale także rozwijasz kulturę zaufania w swojej organizacji.
- Stworzenie systemu informowania o nieprawidłowościach jest pozytywnym znakiem przejrzystości dla potencjalnych pracowników i całej społeczności.
- Jest to kluczowa część strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.
- Przygotuj się na wzrost liczby pracowników w przyszłości dzięki przestrzeganiu lokalnych przepisów dotyczących zgłaszania nieprawidłowości.