Jak sprawdzić czy nip europejski jest aktywny?
NIP EU (europejski) określa się również jako VAT EU
NIP EU to nic innego jak Twój dotychczasowy NIP z przedrostkiem PL
Jak sprawdzić czy nip europejski jest aktywny? Pojawiają się często te pytania. Abyś mógł prowadzić bezpiecznie biznes i dokonywać wymiany wewnątrzwspólnotowej wymiany produktów i usług często musisz sprawdzać NIP europejski czy VAT EU swojego kontrahenta.Jest takie narzędzie ogólnoeuropejskie o nazwie VIES
Czym jest VIES?
VIES (system wymiany informacji o VAT) to wyszukiwarka (a nie baza danych) Komisji Europejskiej. Informacje są pozyskiwane z krajowych baz danych VAT, gdy wyszukiwanie jest prowadzone za pomocą narzędzia VIES.
Wyniki wyszukiwania wyświetlają się na dwa sposoby: informacja o VAT UE istnieje ( numer aktywny) lub nie istnieje ( numer nieaktywny).
Odpowiedź prawidłowa
Jeśli uzyskana zostanie odpowiedź prawidłowa, narzędzie VIES wyświetli informację o VAT UE.
Odpowiedź nieprawidłowa
Jeżeli system generuje nieważny status, oznacza to, że numer identyfikacyjny VAT, który próbujesz zatwierdzić, nie jest zarejestrowany w odpowiedniej krajowej bazie danych. Wynika to z jednego z poniższych czynników:
- numer VAT nie istnieje
- numer VAT nie został aktywowany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych
- rejestracja nie została jeszcze zakończona (niektóre kraje UE wymagają osobnej rejestracji transakcji wewnątrzunijnych).
Zmiany te nie zawsze są widoczne bezpośrednio w krajowych bazach danych i w związku z tym nie ma ich w systemie VIES. W pilnych sprawach najlepiej skontaktować się z lokalną administracją podatkową w swoim kraju.
Narzędzie VIES dostępne jest w 23 językach Unii Europejskiej.
Co zrobić, jeżeli istniejący numer nie jest zweryfikowany?
Jeżeli Twój klient twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT, ale nie potwierdza tego weryfikacja online za pomocą VIES, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju. Możliwe, że Twój klient będzie musiał dokonać dodatkowej rejestracji jako podatnik VAT na potrzeby transakcji transgranicznych w obrębie UE. Procedura ta wygląda w każdym kraju inaczej.
NIP to nic innego jak Numer Identyfikacji Podatkowej, który służy do identyfikacji podatników na terenie Polski. Nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego. Jego uzyskanie nie stanowi większego problemu, wystarczy bowiem złożyć odpowiedni wniosek we właściwym dla nas urzędzie. Prawo przewiduje jednak istnienie innego kodu podatkowego – NIP EU.
NIP EU może być określany także jako numer VAT UE. Jest to bowiem numer podatnika VAT stworzony na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego. Szczegółowa regulacja odnosząca się do sposobu uzyskania powyższego numeru znajduje się w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Posiadanie numeru NIP EU określanego też jako VAT EU umożliwia dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na jednolitym rynku UE i pozwala na zastosowanie zerowej stawki VAT na towary dostarczane do krajów unijnych. Jednocześnie z rejestracją dotyczącą transakcji wewnątrzwspólnotowych wydawany jest nowy NIP (w postaci 10-cyfrowego NIPu „starego” z przedrostkiem PL). Aby uzyskać NIP europejski należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o nadanie numeru NIP EU.