Przeczytaj ten artykuł na temat odzyskiwania plików usuniętych po ataku wirusa i jak to zrobić za pomocą zintegrowanych narzędzi systemu Windows lub korzystając z pomocy eksperta ds. Informatyki Śledczej. Jak odzyskać pliki komputerowe zaszyfrowane przez ransomware?
Jak odzyskać zaszyfrowane pliki?
Odzyskiwanie z kopii zapasowej
Jak odzyskać zaszyfrowane pliki przez wirusa
Jak odzyskać zaszyfrowane pliki
Czy Twój komputer został zaatakowany przez wirusy? Czy chcesz odzyskać pliki usunięte przez złośliwe oprogramowanie? W dzisiejszym artykule postaramy się pomóc ci poradzić sobie z takimi sytuacjami awaryjnymi i zaproponujemy kilka metod odzyskiwania usuniętych plików.
W dzisiejszym świecie cyfrowym większość danych użytkowników (osobistych, społecznościowych, publicznych i biznesowych) jest teraz przechowywana, przetwarzana, przesyłana i obsługiwana na wszelkiego rodzaju urządzeniach komputerowych. W związku z tym jednym z najważniejszych wymagań dla wszystkich takich urządzeń jest obowiązkowe ustanowienie wysokich standardów zapewniania bezpieczeństwa danych i ochrony przed nieautoryzowanymi działaniami osób trzecich.
Ataki wirusów przez złośliwe oprogramowanie należą do jednego z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów szkodliwych wpływów na dane użytkowników.
Zakres możliwych efektów i funkcjonalności takich aplikacji jest niezwykle szeroki, a ich niekontrolowana ekspansja przez Internet czyni ten problem globalnym wyzwaniem.
Zainfekowanie komputera osobistego wirusem może spowodować różnego rodzaju negatywne konsekwencje, a jednym z najbardziej rozpowszechnionych efektów jest usunięcie plików użytkownika. Nasz artykuł skupi się na przywracaniu plików po takich atakach wirusów.
Większość użytkowników komputerów słyszała – i zbyt wielu z nich doświadczyło negatywnych skutków złośliwego oprogramowania, zarówno pod względem możliwych problemów z plikami, jak i ogólnie pod względem zmniejszenia wydajności komputera. Celowo usunięte lub uszkodzone pliki użytkownika, zablokowany dostęp do niektórych elementów systemu operacyjnego samego komputera, selektywnie zaszyfrowane lub zmodyfikowane pliki, usunięte lub usunięte tabele partycji, kontrolowanie komputera przez zewnętrznych hakerów, angażowanie go w zdalne nielegalne transakcje lub hakowanie inne komputery, kradzież danych osobowych, wysyłanie spamu i inne nieprzyjemne rzeczy to tylko niewielka część wszystkich działań, w które Twój komputer może być zaangażowany lub narażony po zainfekowaniu wirusem.
Nowoczesne programy antywirusowe nauczyły się rozpoznawać i wyłączać, izolować lub eliminować złośliwe oprogramowanie, a tym samym chronić urządzenia komputerowe przed takimi zagrożeniami. Jednak wirusy komputerowe ewoluują również szybko, aby zaimplementować różne algorytmy i zdalne działania mające na celu umożliwienie ich szkodliwych skutków. Zbyt często udaje im się całkowicie lub częściowo usunąć pliki użytkownika – a sytuacja staje się krytyczna, gdy takie pliki istnieją w pojedynczej kopii bez dostępnych kopii zapasowych.
Tworzenie kopii zapasowych plików użytkownika jest dobrym elementem strategii ochrony danych, aby wytrzymać utratę danych, która może wystąpić w wyniku ataków wirusów. Jeśli regularnie tworzysz kopie zapasowe ważnych plików, możesz zabezpieczyć je przed wieloma rodzajami utraty danych – spowodowanymi zarówno przez szkodliwe oprogramowanie, jak i problemy fizyczne, takie jak nagłe uszkodzenie urządzenia pamięci masowej.
Jednak ilość wykorzystywanych przez nas danych – i licząc na bezpieczeństwo – stale rośnie. Wymaga posiadania kilku urządzeń pamięci masowej, co oznacza dodatkowe koszty. Nic dziwnego, że wielu użytkowników woli przechowywać wszystkie kopie zapasowe na jednym dysku. W rezultacie przypadkowe zainfekowanie wirusem oznacza utratę lub uszkodzenie zarówno oryginalnych kopii, jak i kopii zapasowych. Dlatego kwestia przywracania plików utraconych po ataku wirusa staje się kluczowa dla wielu użytkowników – zwłaszcza gdy pojawia się jako pierwsza reakcja po wykryciu takiej utraty.
Możesz dowiedzieć się więcej o różnych efektach złośliwego oprogramowania, odwiedzając nasz kanał YouTube i oglądając ten film: „Wirus zastąpił pliki i foldery skrótami na dysku USB: jak przywrócić dane i usunąć wirusa”
W jaki sposób wirusy infekują urządzenia komputerowe i usuwają dane.
Wirus komputerowy jest rodzajem autonomicznego i szkodliwego kodu wykonywalnego, który może wykorzystywać pewne luki w systemie operacyjnym do infiltracji kodu innych programów i plików zarządzania systemem, reprodukcji i wysyłania takich kopii za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji w celu zainfekowania innych komputerów. Wirus lub nośnik do jego rozprzestrzeniania się może pojawiać się w postaci określonych programów zawierających kod komputerowy lub w postaci różnych danych z załącznikami zawierającymi automatycznie wykonywane polecenia, które uruchamiają proces infestacji.
Jednym z głównych zadań wirusów jest rozprzestrzenianie się tak szeroko, jak to możliwe, aby osiągnąć cele ich programisty (autora). Większość wirusów powstaje z jednego z następujących powodów:
- Jako żart bez żadnych negatywnych lub destrukcyjnych efektów.
- Jako sposób zemsty za przestępstwo lub niesprawiedliwe traktowanie.
- Jako narzędzie do wzbogacenia autora poprzez kradzież poufnych danych i ich sprzedaż lub wycofanie funduszy innych osób w nielegalny sposób.
Ponieważ wirusy są opracowywane do różnych celów, zakres szkód, jakie mogą wyrządzić komputerom ludzi, również jest różny. Niektóre wirusy początkowo zaprojektowane jako żart mogą wyświetlać wyskakujące zdjęcie, wideo lub stronę internetową, które niespodziewanie i na chwilę rozpryskują się na ekranie, co z pewnością powoduje pewne niedogodności w pracy, ale nie może uszkodzić ani usunąć danych. Wręcz przeciwnie, inne wirusy przeznaczone do spowodowania pewnych szkód są w rzeczywistości zaprojektowane do kradzieży lub usuwania ważnych plików użytkownika. Często takie wirusy powodują problemy w pracy systemów sprzętowych i programowych, które następnie powodują usunięcie niektórych plików lub całego systemu operacyjnego, zakłócenia w strukturze alokacji danych, uniemożliwiając użytkownikom pracę poprzez całkowite lub częściowe blokowanie plików, zwiększenie liczby błędów systemowych,
Główne kanały rozprzestrzeniania wirusów i infekowania urządzeń komputerowych to Internet jako globalna sieć informacyjna, sieci lokalne i nośniki wymienne. Początkowo większość wirusów rozprzestrzeniała się za pomocą nośników wymiennych, gdy użycie dysku zawierającego wirusy mogło ostatecznie zainfekować wiele komputerów. Jednak obecnie głównym źródłem infekcji jest wirus z sieci – na przykład poprzez kliknięcie linku otrzymanego z nierzetelnych lub podejrzanych stron internetowych, wiadomości e-mail itp. Istnieje szereg działań wywołujących zagrożenie, które mogą potencjalnie otworzyć drzwi do twojego systemu operacyjnego na podstępnego wirusa:
- Używanie nieznanego oprogramowania z wątpliwych źródeł.
- Podłączanie nośnika pamięci (napęd USB, karta pamięci, zewnętrzny dysk twardy) do komputera osobistego lub innego urządzenia bez sprawdzania go za pomocą programu antywirusowego.
- Odwiedzanie stron internetowych, o których wiadomo, że są zaangażowane w podejrzane działania lub zawierają wirusy.
- Automatyczne lub przypadkowe pobieranie plików z anonimowych źródeł lub podejrzanych stron internetowych.
W rzeczywistości wirus jest po prostu zbyt wiele sposobów, aby dostać się do twojego komputera, a trudną rzeczywistością jest to, że z każdym dniem stają się coraz liczniejsze i bardziej wyrafinowane. Dlatego ważnym czynnikiem ograniczającym zapobieganie infekcji wirusowej jest zawsze korzystanie z wiarygodnego oprogramowania antywirusowego, zwłaszcza gdy właśnie kupiłeś nowy komputer lub ukończyłeś zaplanowaną ponowną instalację systemu operacyjnego.
Teoretycznie wirusy mają podobny algorytm działania. Podłączony do pewnego rodzaju nośnika – dysku lub po prostu danych krążących w sieci – wirus przedostaje się do urządzenia komputerowego i infekuje go. Po udanej infiltracji wirus może pozostać uśpiony, dopóki pewne okoliczności nie spowodują jego wykonania. W ten sposób wirus pozostaje niewidoczny dla użytkownika, a komputer nie wykazuje żadnych oznak infekcji. W przypadku spełnienia określonych warunków wirus rozpoczyna szkodliwą aktywność, atakując pliki systemowe i pliki użytkownika, zwłaszcza na komputerach w określonej sieci. W rezultacie jego szkodliwe działania niszczą system plików i system operacyjny, zmieniają nazwy plików, a nawet usuwają dane, co może być straszną utratą.
Podsumowując, oczywiste jest, że wirus komputerowy może powodować poważne problemy w prawidłowym działaniu usług komputerowych i systemowych i powodować utratę ważnych danych, co może ostatecznie prowadzić do niepożądanych wydatków. Dlatego odzyskiwanie plików usuniętych przez atak wirusa staje się znaczącym zadaniem, które wymaga szczególnej uwagi.
Odzyskiwanie plików usuniętych po ataku wirusa za pomocą zintegrowanych narzędzi systemu operacyjnego Windows.
Ten system operacyjny zawiera kilka wbudowanych narzędzi opartych na metodzie tworzenia kopii zapasowych, które zapisują pliki użytkownika zgodnie z ustawieniami zdefiniowanymi przez użytkownika. Systemu Windows system operacyjny nie może bezpośrednio skanować komputer w poszukiwaniu usuniętych lub usuniętych plików i odzyskać je. Jednak funkcjonalność zintegrowanych narzędzi umożliwia tworzenie kopii zapasowych wybranych plików i folderów oraz przywracanie ich na Twoje polecenie w przypadku utraty oryginalnych danych. System operacyjny oferuje kilka metod wypróbowania, które dają użytkownikom duże szanse na wykrycie i odzyskanie kopii, które można z powodzeniem wykorzystać zamiast utraconych plików. Obowiązkowym wymogiem korzystania z tych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych jest ich skonfigurowanie i włączenie w systemie operacyjnym Windows .
Odzyskiwanie z kopii zapasowej.
Jeśli ustawienia kopii zapasowej systemu Windows zostały wcześniej włączone, możesz przywrócić datę z takiej kopii za pomocą zintegrowanych narzędzi systemowych.
Istnieją różne sposoby uzyskania dostępu do narzędzia do odzyskiwania danych z kopii zapasowej. Na przykład kliknij przycisk Start w lewym dolnym rogu pulpitu na pasku zadań i otwórz główne menu systemu Windows . Na liście wszystkich zainstalowanych aplikacji przeciągnij suwak w dół i znajdź sekcję System Windows. Otwórz zagnieżdżone menu i wybierz Panel sterowania z listy dostępnych aplikacji.
Odzyskiwanie plików zaszyfrowanych przez atak Ransomware.
Szczególny rodzaj oszustwa internetowego, które stało się ostatnio powszechne, jest bezpośrednio związany z szyfrowaniem plików użytkownika przez różne złośliwe oprogramowanie, a następnie żąda zapłaty okupu za usunięcie ograniczeń nałożonych na korzystanie z zainfekowanych plików i systemu operacyjnego w ogóle. Ten rodzaj zagrożeń wirusowych pochodzi ze złośliwego oprogramowania sklasyfikowanego jako Ransomware.
Ograniczenia nałożone na system operacyjny komputera mogą się różnić w zależności od czasu trwania, mają różnego rodzaju dodatkowe wymagania i są wdrażane na wiele sposobów.
W oparciu o ograniczenia systemowe, które można wizualnie dostrzec, możemy rozpoznać dwa rodzaje złośliwego wpływu:
Bezpośrednie blokowanie systemu operacyjnego, strona okupu wyświetlana na ekranie i żądanie zapłaty określonej kwoty w celu odblokowania komputera.
Szyfrowanie większości danych użytkownika bez uszkadzania plików systemowych w celu utrzymania działania systemu operacyjnego, z żądaniem zapłaty okupu za odszyfrowanie plików.
Typowe warunki takiego wyłudzenia są następujące:
Zmuszanie użytkowników komputerów do płacenia okupu za odblokowanie ich komputerów lub odszyfrowanie plików;
Szkodliwe skutki można wdrożyć na wszelkiego rodzaju urządzeniach (komputery osobiste, laptopy, tablety, inteligentne zegarki, inteligentne telewizory i smartfony);
Gadżety mogą być zainfekowane niezależnie od systemu operacyjnego, jaki mają ( Windows, Linux, OS X ).
Istnieje wiele rodzajów oprogramowania ransomware i niestety nie ma jednej metody odzyskiwania danych użytkownika, która działałaby za każdym razem. Wszystkie wirusy należą do różnych rodzin (sklasyfikowanych według niektórych funkcji), więc jeśli możesz je zidentyfikować, jest to klucz do udanej próby przywrócenia plików i odblokowania komputera.
Ogólny algorytm eliminujący infekcję wirusową we wszystkich przypadkach można sformułować jako szereg kroków:
Usunięcie żądania okupu lub ominięcie blokady ekranu;
Przywracanie dostępu do systemu operacyjnego lub deszyfrowanie plików uszkodzonych przez wirusa;
Czyszczenie systemu i usuwanie źródła inwazji wirusów.
Niektóre współczesne wirusy mogą mieć kombinację funkcji, które umożliwiają im blokowanie komputera i szyfrowanie danych użytkownika w tym samym czasie. Dlatego konieczne jest obejście blokady ekranu przed próbą przywrócenia zaszyfrowanych plików , a można to zrobić, uruchamiając system operacyjny w trybie awaryjnym przed rozpoczęciem procesu odzyskiwania. W ten sposób możesz uniemożliwić wirusowi uruchomienie mechanizmów ochronnych, które mają na celu usunięcie danych użytkownika po pewnym czasie.
Natychmiast po odzyskaniu należy zapisać pliki na zewnętrznym urządzeniu magazynującym i wyczyścić system operacyjny za pomocą programu antywirusowego. Ponadto dobrym pomysłem byłoby sformatowanie dysku zawierającego wirusa. W niektórych przypadkach może być konieczna ponowna instalacja systemu operacyjnego, ponieważ wirusy mogą uszkodzić niektóre pliki systemowe lub klucze rejestru, co uniemożliwia prawidłowe działanie systemu operacyjnego.
Najlepszą ochroną przed oprogramowaniem ransomware jest regularne i dość częste tworzenie kopii zapasowych ważnych danych użytkowników oraz zapobieganie inwazji wirusów na Twoje urządzenia poprzez ciągłe aktualizowanie oprogramowania antywirusowego i wirusowych baz danych.
Jeśli system operacyjny jest już zainfekowany, dane użytkownika można odszyfrować po działaniu złośliwego oprogramowania za pomocą specjalnego narzędzia, które próbuje zidentyfikować rodzinę wirusów; jeśli identyfikacja się powiedzie, narzędzie udostępnia użytkownikowi specjalny plik, który może odszyfrować zainfekowane dane.
Jak odzyskać zaszyfrowane pliki
W Internecie możesz skorzystać z bezpłatnej usługi internetowej, w której możesz przesłać zainfekowany i zaszyfrowany plik lub plik zawierający żądanie zapłaty okupu i pozwolić usłudze zidentyfikować rodzinę oprogramowania ransomware; w niektórych przypadkach usługa ta może również pomóc odszyfrować pliki, jeśli zidentyfikowano rodzinę wirusów.
Jedną z takich usług, która obecnie zawiera informacje o ponad 600 produktach ransomware i jest regularnie aktualizowana, jest ID Ransomware. Po przesłaniu zaszyfrowanego pliku lub pliku wymagającego zapłaty okupu usługa porówna określone wzorce w przesłanych danych z bazą danych ransomware. Jeśli rodzina ransomware zostanie zidentyfikowana pomyślnie, usługa sieci Web wyświetli link do instrukcji krok po kroku dotyczącej odszyfrowywania plików.
„Czy szukasz narzędzi do deszyfrowania ransomware ? Może Petya. Zaszyfrowano twoje pliki? Jak odzyskać pliki komputerowe zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware. ”
Szerokie zastosowanie urządzeń komputerowych, łatwość obsługi i imponująca funkcjonalność zapewniają wiodącą pozycję w dziedzinie przetwarzania i przechowywania danych. Biorąc pod uwagę dużą popularność urządzeń komputerowych i szybki rozwój globalnej sieci informacyjnej, przy większości danych przekształconych w formaty cyfrowe, istnieje coraz większe ryzyko narażenia na niszczycielskie działanie różnych szkodliwych programów zaprojektowanych w celu uszkodzenia danych użytkowników lub kradzieży ich danych osobowych za nielegalne cele.
Każdego dnia wypuszczane są nowe wirusy, ich liczba rośnie w zastraszającym tempie i powoduje ogromne szkody dla użytkowników i ich informacji. Korzystanie z wydajnych i aktualnych narzędzi antywirusowych znacznie zmniejsza ryzyko infekcji wirusowej, ale ze względu na szeroki zakres algorytmów wykorzystywanych przez wirusy do wyszukiwania luk w systemie, nawet ten wymóg nie zapewnia 100% gwarancji ochrony cennych danych . W rezultacie dane użytkownika mogą zostać uszkodzone lub utracone na zawsze.
Tymczasem systemy operacyjne Windows mają wbudowane narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i przywracania, które w większości przypadków mogą pomóc odzyskać utracone dane.
Jednak w niektórych przypadkach elementy ochronne w systemie Windows nie są wystarczające i dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy eksperta z zakresu Informatyki Śledczej.
Jeśli masz pytania dotyczące odzyskiwania plików zainfekowanych wirusem lub jeśli masz szczególne doświadczenie i chcesz je udostępnić, zostaw swoje komentarze pod tym artykułem, a my odpowiemy na nie bezbłędnie.